דיאטה מהירה

דיאטה מהירה היא הוכחה מצוינת לנכונות הביטוי החז"לי הידוע "החיפזון מן השטן" ודוגמה נוספת לעיוותים שיוצר אורח החיים המודרני המקדש יתר על המידה את הכאן והעכשיו.

נכון, השמנת יתר היא מגפה עולמית מסוכנת מאוד. בעודף משקל, ובפרט כשמדובר בכמה וכמה וכמה קילוגרמים מיותרים, טמונים סיכונים בריאותיים רבים, וחשוב עד מאוד להישיר אליהם מבט ולהתמודד עם הבעיה – אולם התמודדות לא נכונה לא רק שלא פותרת את הבעיה אלא עלולה אף להחריף את המצב.

למעשה, מבחינה זו שורר קונצנזוס רחב למדי בין אנשי המקצוע השונים בתחום התזונה ועל פיו דיאטה מהירה היא קונספט שגוי מן היסוד. יחד עם זאת, לאור הפופולאריות הרבה של קונספט זה, ועל מנת למזער את נזקיו, יש דיאטנים ה"מרשים" למטופליהם לפעול לפיו, במגבלות רבות ותחת פיקוח צמוד, ובעיקר מתוך תקווה כי ירידה מהירה במשקל תדרבן את האדם לעבור לתזונה מאוזנת ונכונה בהמשך הדרך.

סוגי דיאטות מהירות

דיאטה מהירה היא שם כולל למבחר רחב במיוחד של דיאטות, כולל כאלה הנראות מופרכות לחלוטין במבט ראשון, אולם ברחבי הגלובוס ישנם לא מעט בני אדם שכבר ניסו אותן (למשל, דיאטת פופקורן: עד שבעה ימים שבהם אוכלים אך ורק גרעיני תירס תפוחים – שהוכנו ללא שמן וללא חמאה! – ומקווים לטוב).

דיאטות מהירות אחרות המבוססות על חומר גלם אחד בלבד, ולצידו מספר מצומצם מאוד של מאכלים מותרים אחרים, הן דיאטת כרוב, דיאטת מלפפונים ודיאטת תפוחים. כל הדיאטות האלה מוגבלות מאוד בזמן – למשל, דיאטת תפוחים (דיאטה מהירה מאוד שבה אוכלים תפוחים, שותים ליטר חלב וכן 10 כוסות תה צמחים או מים) ניתן לבצע רק במשך 3 ימים. בנוסף חשוב מאוד לקבל תוספי מזון המכילים מינרלים ו-ויטמינים חיוניים במהלך ביצוע דיאטות אלה – כאלה עליהם ממליץ דיאטן מוסמך הבוחן בקפידה את המצב הבריאותי הכללי של האדם שחש כי אין מנוס מהורדת כמות נכבדה של קילוגרמים תוך זמן קצר מאוד.

דיאטות מהירות נוספות, הנמשכות פרקי זמן ארוכים יותר, מסלקות מהתפריט את הפחמימות. בקבוצה זו נכללות דיאטות מפורסמות מאוד כמו דיאטת אטקינס (שהרופא שהמציא אותה, ד"ר רוברט אטקינס, מת כשהוא שוקל למעלה מ- 100 ק"ג…) ודיאטת סאות' ביץ' (שסייעה לביל קלינטון לרדת במידה ניכרת במשקל, אולם מאוחר יותר התברר כי הוא סובל ממחלות לב חמורות שחייבו מספר ניתוחים, ובסופו של דבר הוא עבר לתזונה טבעונית).

דיאטה מהירה מפורסמת נוספת נקראת דיאטת סימונס, על שמו של הרופא הבריטי שפיתח אותה, ד"ר אלברט סימונס. דיאטה זו, הידועה גם בשם דיאטת HCG, מבוססת על שני מרכיבים: תפריט מוגבל במיוחד – והורמון בשם HCG, הניתן באמצעות טיפות או תרסיס, המדכא את תחושת הרעב ומאפשר לקיים את הדיאטה המהירה לכאורה ללא קושי. חשוב להדגיש כי הורמון זה, שהגוף מייצר אותו מייד עם הכניסה להריון, מיועד לשמור על רירית הרחם ולהבטיח אנרגיה זמינה לעובר, אולי מסייע בפירוק שומנים אבל התפריט המוגבל הוא מסוכן מאוד.

סכנות בדיאטה מהירה

הגוף שלנו זקוק למבחר רחב של חומרים – חלבונים, פחמימות, שומנים (בריאים!), ויטמינים, מינרלים וכו'. כל תפריט שאינו מכיל את כל הנ"ל בכמות הרצויה, ודיאטה מהירה אף פעם לא מכילה את כל אלה, מוציא את הגוף מאיזון ועלול לפגוע בו באופן בלתי הפיך.

דיאטה נטולת פחמימות או דלת פחמימות, למשל, גורמת לכאבי ראש, ירידה ניכרת במצב הרוח, עצבנות ועוד. דיאטה מהירה שאין בה מספיק סיבים תזונתיים פוגעת במעיים, וסכנה אחרת הטמונה בדיאטות מהירות היא עלייה מהירה במשקל ברגע שמפסיקים את הדיאטה, וכתוצאה מכך ניסיון להשיל במהירות את הקילוגרמים העודפים, חזרתם אחרי תום הדיאטה, וחוזר חלילה תוך כדי גרימת נזקים לאיברים חיוניים.

לפרטים נוספים על דיאטה מהירה ודיאטות נוספות לחצו כאן .